تفاوت مرور با مطالعه مطالب درسی

در این ویدئوی آموزشی محمد معافی مشاور و برنامه‌ریز درسی به پرتکرارترین سؤالات شما پاسخ می‌دهد. یکی از روش‌های مرور مطالب درسی مطالعه تمرین‌ها و تست‌های نشان‌دار است اما چرا روی این دو تاکید وجود دارد. مشاور ما در این ویدئو تفاوت مرور با مطالعه مطالب درسی را توضیح می‌دهد.

چرا روی تمرین‌ها و تست‌های نشاندار تاکید داریم چون ما اغلب فراموش می‌کنیم که مرور چیزی متفاوت با مطالعه است شما زمانی که دارید مطالعه می‌کنید مطالبی را از متن و کتاب درسی و جزوه به حافظه کوتاه مدت خود می‌فرستید، اما در هنگام مرور مطالب حافظه کوتاه مدت را به خاطر می‌آورید و این مطالب را به حافظه بلند مدت خود می‌فرستید.

در واقع این فرایند و عوامل دخیر در آن همان عوامل بازیابی است. مطالبی که در حافظه شماست به خاطر شما می‌آید و با تحلیل‌های قوی و غنی‌تری دوباره در ذهن شما ذخیره می‌شود و به پیشرفت علمی شما کمک می‌کند.

شما به هنگام مرور از مغز خود کار می‌کشید و کمک می‌گیرید مطالب را از داخل ذهنتان یادآوری کنید نه اینکه یک دور دیگر این مطالب را دوباره بخوانید. دوباره خواندن مطالب باز هم منجر به فراموشی می‌شود.

اگر می‌خواهید مطالب در ذهن شما بهتر تثبیت شود شما باید مرور را با روش صحیح‌تری انجام بدهید و روش صحیح مرور روی بازیابی اتکا دارد، یعنی به خاطر آوردن مطالب با استفاده از سؤالات و تمرینات و یادداشتی که تلنگر بزنند مطالب در ذهن شما دوباره یادآوری بشوند.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

بدون دیدگاه