تمرکز راز تضمین موفقیت در کنکور سراسری

زمان زیادی تا کنکور ۹۸ باقی نمانده است. یکی از دلایلی که دانش آموزان در کنکور سراسری نمی‌توانند عملکرد خوبی از خود نشان بدهند نداشتن تمرکز است. در اینجا با ذکر نکاتی به شما نشان می‌دهیم که تمرکز راز تضمین موفقیت در کنکور سراسری است.

فقط به یک کار فکر کنید

در هنگام درس خواندن باید سعی کنید فقط به همان درس فکر کنید. مثلا اگر در طول روز فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهید فقط یک فعالیت را انتخاب کنید و در هنگام انجام کار فقط به همان کار فکر کنید. تمرکز در حین انجام کار باعث می‌شود تا به بازدهی بیشتری در کار خود برسید. تجربه افراد موفق نشان می‌دهد که تمرکز به میزان زیادی به بالا رفتن بهره‌وری در انجام کار کمک می‌کند. در مقابل آشفتگی فکری باعث می‌شود تا به نتیجه مطلوبی نرسید. در کنکور سراسری نیز تجربه دانش آموزان موفق نشان می‌دهد افرادی که قدرت بیشتری در تمرکز دارند بهتر می‌توانند نتیجه بگیرند.

مراقب حواس پرتی باشید

حواس پرتی دشمن اصلی تمرکز است. اکثر دانش آموزانی که برای کنکور درس می‌خوانند با حواس پرتی مشکل دارند. همچنین باید بدانید که تمرکز نسبی است و بیشتر از سه الی چهار ثانیه نمی‌توان روی موضوعی تمرکز داشت. برای بالا بردن تمرکز باید بتوانید عوامل حواس پرتی را کمتر کنید. دانش آموزان باید بدانند که انسان ذاتا نمی‌تواند حواس پرت باشد.

این دسته از دانش آموزان کنکوری باید واقع بینانه به همه توانایی‌های خود نگاه کنند، نقاط مثبت و منفی را در کنار هم بگذارند و تلاش کنند نقاط منفی را از بین ببرند. تمرکز ویژگی اکتسابی است و حواس‌پرت پنداشتن ذاتی یک فرد، غلط است. یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای مهار افکار حواس پرت کن یادداشت کردن آن‌هاست. هنگام درس خواندن اگر این افکار به ذهن شما آمد آنها را روی کاغذی بنویسید و بعد از تمام شدن کارها فرصت کافی برای فکر کردن به آن‌ها خواهید داشت.

چطور مهارت تمرکز را بدست آوریم

هدف داشتن یکی از مهمترین عوامل در بالابردن تمرکز است. بهتر است هدف خود را مکتوب کنید. این کار باعث می‌شود تا بر هدف مورد نظر خود تمرکز داشته باشید. همچنین با فراهم کردن فضایی مناسب و وضعیتی مطلوب برای درس خواندن می‌توانید به بالا بردن تمرکز خود کمک شایانی کنید.

آرامش و استراحت کافی فراموش نشود

فرد باید با آرامش و استراحت کافی به مطالعه بپردازد تا به دنبال آن تمرکز بیشتری داشته باشد. هرچه استرس و اضطراب بیشتر باشد با کاهش تمرکز رو به‌رو خواهید بود، پس بهتر است با حذف اضطراب به خودتان کمک کنید تا درس‌ها را بهتر فرا بگیرید.

تصویر ذهنی مثبت داشته باشید

یکی دیگر از عوامل مهمی که در تمرکز نقش مهمی را ایفا می‌کند تصویر ذهنی مثبت است. این نکته نه تنها در مطالعه بلکه در تمام کارها بسیار مهم و تاثیر گذار است؛ تصویر ذهنی مثبت از توانایی‌های فردی خود و امید به نتیجه کار باعث می‌شود افراد با انگیزه بهتری درس بخوانند و نتیجه بهتری بدست آورند زیرا اگر با یاس و ناامیدی کاری را شروع کنیم تمرکز کمتری داریم و نتایج مطلوبی نخواهیم گرفت.

با زمانبندی درس بخوانید

برای شروع درس خواندن برنامه زمانی مشخصی بچینید. بهترین بازه زمانی برای درس خواندن بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است و پس از مطالعه در این بازه می‌توانید به مدت ۵ تا دقیقه استراحت کنید. مغز شما برای بهبود خود به این استراحت چند دقیقه‌ای نیاز دارد. برای اینکه خسته نشوید و مطالعه از یکنواختی در بیاید بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که دروس مختلف را بتوانید در طول روز مطالعه کنید. زمانی که وقت زیادی را صرف مطالعه یک درس کنید مغز شما خسته می‌شود و شروع مطالعه درس جدید کمک می‌کند تا ذهن شما به اصطلاح دوباره بیدار شود و انگیزه بیشتری برای ادامه مطالعه داشته باشید.

فعالانه درس بخوانید

خواندن صرف باعث خستگی ذهن می‌شود. مخصوصا وقتی به موضوع درسی علاقه هم نداشته باشید. برای از بین بردن این حس بعد و تمرکز بیشتر باید از تکنیکهای مطالعه فعال استفاده کنید. مثلا هنگام درس خواندن سؤال طرح کنید یا خلاصه درس را یک بار بخوانید و مطالب خوانده شده را مرور کنید. همچنین می‌توانید مطالب را در ذهن خودتان تخیل کنید تا موضوع برایتان روشن‌تر شود.

ویدئو ببینید

پیشنهاد می‌کنیم برای بالا بردن بهره وری خود در درس خواندن از منابع آموزشی متنوع استفاده کنید. یکی از منابع آموزشی که می‌تواند بهره وری شما را به شدت افزایش بدهد ویدئوهای آموزشی است. مشاهده ویدئو باعث می‌شود تا ذهن شما کمتر خسته شود و مطالب را هم سریع‌تر یاد بگیرید.

موبایل خود را خاموش کنید

از همه مهمتر هم همین مورد است. لطفا موبایل خود را در هنگام مطالعه کنار بگذارید و تمرکز خود را با این وسیله حواس پرت کن از بین نبرید. این کار باعث می‌شود تا به برنامه خود بیشتر پایبند باشید. اگر هم در هنگام مطالعه به وسیله الکترونیکی نیاز دارید پیشنهاد می‌‍شود از کامپیوتر شخصی استفاده کنید. مطالعات نشان داده که استفاده از موبایل ممکن است به میزان زیادی حواس دانش آموزان را حین درس خواندن پرت کند.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

بدون دیدگاه