ده عنصر حیاتی در بدن انسان

بدن انسان

عناصر موجود در بدن و کاربرد آن‌ها را چقدر می‌شناسید؟ در زیر به ده عنصر حیاتی در بدن انسان به ترتیب فراوانی آن‌ها در بدن و اندازه آن‌ها پرداخته‌ایم. عناصری که ممکن اسم بسیاری از آن‌ها را بارها شنیده باشید اما کاربرد آن‌ها و وظیفه آن‌ها را ندانید.

حدود ۹۶ درصد بدن انسان از چهار عنصر حیاتی اکسیژن، کربن، هیدروژن و نیتروژن تشکیل شده است. کلسیوم، فسفر، منیزیم، سدیم، پتاسیم، کلر و سولفور عناصر حیاتی دیگر بدن هستند که هر کدام وظیفه متفاوتی دارند. در زیر می‌توانید شرح وظایف این عناصر و مقدار آن‌ها را ببینید.

عنصر اول: اکسیژن

از نظر حجم و اندازه اکسیژن بیشترین سهم را در بین عناصر تشکیل دهنده بدن دارد. با توجه به اینکه عمده بدن انسان از آب تشکیل شده است و با توجه به اینکه اکسیژن عنصر اصلی تشکیل دهنده آب است پس این موضوع دور از ذهن نیست. تقریبا ۶۱ تا ۶۵ درصد حجم بدن انسان را عنصر اکسیژن فراگرفته است. همچنین باید توجه کنید با وجود اینکه تعداد هیدروژن‌‎های بدن انسان بیشتر است اما هر اتم اکسیژن ۱۶ برابر حجم هیدروژن است و به همین دلیل از نظر اندازه این عنصر سهم بیشتری در تشکیل بدن انسان دارد.

وظیفه عنصر اکسیژن

اکسیژن به منظور تنفس سلولی در بدن انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عنصر دوم: کربن

کربن عنصری حیاتی در بدن همه موجودات زنده به حساب می‌آید. این عنصر مبنایی بر ساخت همه مولکول‌های موجودات زنده در بدن است. کربن همچنین دومین عنصر با فراوانی گسترده در بدن است و تخمین زده می‌شود که ۱۸ درصد وزن انسان را کربن تشکیل می‌دهد.

وظیفه عنصر کربن

همه مولکول‌های موجودات زنده مثل چربی، پروتئین، کربوهیدرات و اسید نوکلئیک از کربن ساخته شده‌اند. کربن همچنین به صورت کربن دی اکسید هم در بدن وجود دارد. در هربار عمل دم ۲۰ درصد اکسیژن وارد بدن می‌شود و در عمل بازدم این کربن دی اکسید است که به هوا وارد می‌شود.

عنصر سوم: هیدروژن

هیدروژن گازی بی رنگ است که وقتی یونیزه می‌شود می‌درخشد. تخمین زده می‌شود که ۱۰ درصد حجم بدن انسان از این عنصر تشکیل شده باشد.

وظیفه عنصر هیدروژن

از آنجا که ۶۰ درصد وزن بدن انسان را آب بدن تشکیل می‌دهد، عمده هیدروژن موجود در آب برای انتقال مواد غذایی، حذف مواد زائد، روان کردن اندام و مفاصل و تنظیم دمای بدن استفاده می‌شود. هیدروژن همچنین برای تولید انرژی کاربرد دارد. در ضمن باید بدانید که مولکول‌های موجودات زنده از هیدروژن ساخته شده است.

عنصر چهارم: نیتروژن

به طور تقریبی ۳ درصد حجم بدن انسان از نیتروژن تشکیل شده است.

وظیفه عنصر نیتروژن

پروتئین‌ها، نوکلئیک اسیدها و سایر مولکول‌های موجودات زنده از نیتروژن تشکیل شده است. گاز نیتروژن در شش‎ها وجود دارد زیرا که این گاز یکی از اصلی‎‏ترین گازهای تشکیل دهنده هوایی است که تنفس می‌‎کنیم.

عنصر پنجم: کلسیوم

کلسیوم عنصری فلزی است که یک سوم بدن انسان از آن تشکیل شده است. همچنین گفته می‎‌شود که ۱٫۵ درصد وزن بدن انسان را این عنصر تشکیل می‌دهد.

وظیفه عنصر کلسیوم

کلسیوم باعث قوام و استقامت اسکلت بندی بدن می‌شود. عنصر کلسیوم در استخوان‌ها و دندان انسان یافت می‌شود. همچنین کلسیوم به همراه یون از عناصر مهم تشکیل دهنده ماهیچه‌های بدن انسان است.

عنصر ششم: فسفر

حدود ۱٫۲ درصد تا ۱٫۵ درصد بدن انسان از فسفر تشکیل شده است.

وظیفه عنصر فسفر

فسفر عنصری مهم برای ساختار استخوان انسان است و بخشی از انرژی مولکول‌هایی است که به آن‌ها آدنوزین تری‌فسفات می‌گویند. عمده فسفر موجود در بدن انسان در استخوان‌ها و دندان یافت می‌شود.

عنصر هفتم: پتاسیم

پتاسیم عنصری لطیف و نقره‌ای فلزی است که به سرعت زنگ می‌زند. ۰٫۲ تا ۰٫۳۵ درصد بدن انسان‌های بالغ از پتاسیوم تشکیل شده است.

وظیفه عنصر پتاسیم

پتاسیم ماده معدنی مهمی است که در همه سلول‌ها یافت می‌شود. ساختار این ماده به صورت نوعی الکترولیت است و به طور خاص برای انجام امواج الکترونیکی به منظور انقباض ماهیچه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عنصر هشتم: سولفور

حدود ۰٫۲۰ درصد تا ۰٫۲۵ بدن انسان را سولفور تشکیل می‌دهد.

وظیفه عنصر سولفور

سولفور عنصر مهمی در تشکیل آمینواسیدها و پروتئین‌هاست. این ماده در کراتین وجود دارد که پوست، مو و ناخن‌ها را تشکیل می‌دهد. این ماده همچنین برای تنفس سلولی استفاده می‌شود و سلول‌ها از طریق آن از اکسیژن استفاده می‌کنند.

عنصر نهم: سدیم

سدیم عنصری لطیف و فلز واکنش دهنده نقره‌ای است. حدود ۰٫۱۰ درصد تا ۰٫۱۵ درصد حجم بدن انسان از این عنصر تشکیل شده است.

وظیفه عنصر سدیم

عنصر سدیم الکترولیت مهمی در بدن است. این ماده ترکیب مهمی از مایعات سلولی است و برای انتقال تکانه‌های عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده برای تنظیم حجم مایع، دما و فشار خون بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عنصر دهم: منیزیم

حدود ۰٫۰۵ درصد وزن بدن انسان از فلز منیزیم تشکیل شده است.

وظیفه عنصر منیزیم

حدود نیمی از منیزیم بدن انسان در استخوان‎ها قرار گرفته است. منیزیم برای واکنش‎‌های بیوشیمیایی متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ماده ضربان قلب، فشار خون و سطح گلوکز خون را تنظیم می‎کند. این ماده برای سنتز پروتئین و سوخت و ساز بدن استفاده می‌شود. از این عنصر همچنین برای پشتیبانی از سیستم دفاعی بدن، ماهیچه‌ها و ساختار عصبی بدن انسان استفاده می‎شود.

4.9 (98.3%) 47 votes
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

بدون دیدگاه