روانشناسی رشته علوم انسانی‌های باهوش و انساندوست

برای قبولی در رشته روانشناسی فقط مهارت تست زنی و قبولی در کنکور مهم نیست. باید دغدغه‌های انسان دوستانه هم داشت و هوش هیجانی بالایی هم داشت. در ادامه شما را با رشته روانشناسی رشته علوم انسانی‌های باهوش و انسان‌دوست بیشتر آشنا می‌کنیم.

امروز نهم اردیبهشت ماه مصادف است با روز جهانی روانشناس و مشاور. به همین مناسبت به معرفی رشته پرطرفدار روانشناسی که زیر مجموعه علوم انسانی است پرداخته ایم. در رشته روانشناسی قبل از هر چیز به رفتار انسان‌ها در ارتباط با محیط اطراف خود و تفاوت رفتارها پرداخته می‌شود. اصلی‌ترین هدف این رشته بررسی وضعیت انسان در برخورد با مشکلاتی است که در زندگی پیش می‌‎آید.

همچنین به مباحثی همچون بررسی رفتار و فرایندهای روانی همانند ادراک، احساس، شخصیت، هوش، هیجان و انگیزه در این رشته پرداخته می‌شود. دانشجوی رشته روانشناسی باید انسان شناس خوبی باشد و توانایی و مهارت کافی در حل مسئله و تصمیم گیری داشته باشد. روحیه کمک به مردم هم عامل مهمی است که باعث موفقیت در این رشته می‌شود.

گرایش‌های روانشناسی بالینی، عمومی و روان‌سنجی از جمله مواردی است که در مقطع ارشد این رشته می‌‎توان در آن مشغول به تحصیل شد. روانشناسی یکی از ۵ رشته‌ی مهم و پرطرفدار دانشگاهی در جهان است و موضوعات و مباحث آن موردعلاقه‌ی بیشتر افراد است.

توانایی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز

قبل از هر چیز دانشجوی رشته روانشناسی باید نسبت به اطرافش و جامعه نگاه عمیق داشته باشد تا با این توانایی بتواند ظرافت رفتار افراد را درک کند و به ویژگی‌های روان او پی ببرد. این فرد باید از نظر روحی قوی باشد تا در مقابل مشکلات بتواند ایستادگی کند. در ادامه به ذکر چند مورد دیگر اشاره می‌کنیم.

  • توانایی برقراری ارتباط با افراد
  • دارای هوش هیجانی بالا
  • رازدار بودن
  • دارای روحیه قوی بالا
  • تسلط به زبان انگلیسی و توانایی به روزرسانی دانش خود

وضعیت رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی

دانشجوی رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی باید ۱۴۴ واحد درسی بگذراند. از این ۱۴۴ واحد درسی ۲۳ واحد دروس عمومی و ۷۱ واحد دروس پایه و اصلی است که ۴۰ واحد به دوره درس‌های اختصاصی و ۱۰ واحد به دروس انتخاب اختصاص دارد.

 دروس مقطع کارشناسی رشته روانشناسی عمومی

دروس عمومی

مبانی نظری اسلام – اخلاق اسلامی – انقلاب اسلامی – تاریخ وتمدن اسلامی –  آشنایی با منابع اسلامی – ادبیات فارسی – زبان عمومی – تربیت بدنی ۱ و ۲

دروس پایه و اصلی

روان شناسی عمومی ۱ و ۲ – آمار استنباطی – روان شناسی رشد ۱ و ۲ – آمار توصیفی – مبانی جامعه شناسی – روش تحقیق در روان شناسی – روان شناسی یادگیری – روان شناسی تربیتی – روان شناسی اجتماعی – شخصیت  – بهداشت روانی – تاریخچه و مکاتب روان شناسی – فیزیولوژی عمومی – روان شناسی احساس و ادراک – روان شناسی فیزیولوژیک – علم النفس از دیدگاه دانشمندان اسلامی – کلیات فلسفه – متون روان شناسی به زبان های خارجی ۱ – روان شناسی تجربی – انگیزش و هیجان – روان سنجی – آسیب شناسی روانی ۱ – روان شناسی مرضی کودک

دروس اختصاصی

آسیب شناسی روانی ۲ – طرح های پژوهشی آزمایشگاهی – مقدمات نوروپسیکولوژی – تفکر و زبان – متون روان شناسی عمومی ۲- سمینار در مسائل روان شناسی عمومی – روان شناسی جنایی – پژوهش های علمی ( انفرادی ) در روان شناسی عمومی – روان شناسی مشاوره و راهنمایی –  ارزشیابی شخصیت – روان شناسی هوش و سنجش آن – روان شناسی پویایی گروه – روان شناسی کودکان استثنایی – اختلالات یادگیری

دروس انتخابی

 کاربرد کامپیوتر در تجزیه و تحلیل آماری – روان شناسی اجتماعی ،کاربردی -فلسفه اسلامی -بازپروری معلولین – روان شناسی مدیریت – انسان شناسی در اسلام – مدد کاری اجتماعی – روان شناسی تفاوت های فردی – روان شناسی اجتماعی ، تجربی – روان شناسی و آموزش کودکان معلول –  مقدمات ریاضی – روان شناسی صنعتی و سازمانی – اعتیاد (سبب شناسی و درمان آن ) – نگرش ها و تغییر آن – سیب شناسی اجتماعی – روان شناسی کودکان تیزهوش و آموزش های آن (فقط برای شاخه عمومی و گرایش بالینی

بازار کار و فرصت‌های شغلی رشته روانشناسی

بعد از فارغ التحصیلی در این رشته دانشجویان در مراکز دولتی مثل بهزیستی، نیروی انتظامی، شهرداری، سازمان زندان‌ها و کانون اصلاح و تربیت همچنین مراکز مشاوره، مهدکودک، بیمارستان‌ها و آموزش و پرورش مشغول به کار می‌شوند. همینطور این افراد می توانند با گرفتن مجوز از سازمان بهزیستی مهد کودک یا خانه سالمندان تاسیس کنند.

بازار کار و موقعیت شغلی که افراد فارغ التحصیل رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد دارند می‌توان به شاغل شدن در گرایش‌های روانشناسی عمومی روانشناسی بالینی روانشناسی بالینی کودک و نوجوان و غیره اشاره کرد که فارغ التحصیلان می‌توانند به عنوان کارشناس در نیروی انتظامی شهرداری بیمارستان‌ها و حتی آموزش و پرورش مدارس مشغول به کار شوند.

درآمد و حقوق

در خصوص درآمد در این رشته نمی‌توان رقم دقیقی را گفت اما معمولا روانشناسان بین ۲ تا ۱۰ میلیون و حتی در مواردی بیشتر به صورت ماهانه درآمد دارند. مضاف بر این درامد ماهانه روانشناس بالینی در ایران و یا در دیگر گرایش‌های آن با تبلیغات و معرفی  به مردم از طریق ویدئوها، همایش‎‌ها و کارگاه‎های آموزشی رایگان بیشتر هم می‌شود.

البته اگر فرد بخواهد با مدرک کارشناسی کار بکند فقط در مهدکودک‌ها و مدارس احتمال پیدا کردن کار مشاوره وجود دارد و در غیر این صورت کار به خصوصی برای افراد موجود نیست.

در دوره‌ فوق‌لیسانس به دانشجوها مجوز تأسیس کلینیک، مطب، مراکز توان‌بخشی و کارهای درمانگری ارائه می‌شود. همچنین فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی، می‌توانند در کلینیک‌های دیگر مشغول به کار شوند.

چالش‌های رشته روانشناسی

این رشته در ایران با چالش‌های متفاوتی روبروست. یکی از این چالش‌ها بحث تحول در علوم انسانی و روانشناسی است. عده‌ای معتقند ۸۰ درصد مطالب رشته روانشناسی غربی است و باید بومی سازی شود. در این خصوص گفته می‌شود که در مقطع کارشناسی روان‌شناسی ۲۰ واحد درسی اضافه شده است که به نوعی روان‌شناختی نیستند و بیشتر برای ارتقای بنیان مذهبی لحاظ شده اند و همین موضوع باعث شده وقتی دانشجو وارد مقطع کارشناسی می‌شود با این دروس غیرروان‌شناسی مواجه شود و این رشته را جذاب نبیند.

چالش بعدی در خصوص حرفه‌ای نبودن دانش آموخته‌های روانشناسی است. عده‌‌ای معتقدند فارغ التحصیلان دانشگاهی برای کارهای حرفه‌ای آماده نمی‎‌شوند، لذا سازمان نظام روانشناسی مجبور است دوره‌های توانمندسازی و کارورزی را بعد از فارغ التحصیلی برای دانشجویان برگزار کند. چالش دیگر هم حضور افرادی به نام روانشناس در دنیای مجازی است که نه تخصصی در این رشته دارند و نه گهگاه تحصیل کرده دانشگاهند. برهمین اساس باید در این خصوص نظارت بیشتری انجام شود.

بهترین دانشگاه‌های ایران و جهان برای تحصیل در روانشناسی

تحصیل در رشته روانشناسی فرصتیست برای ادامه تحصیل در خارج از کشور. در داخل کشور دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی از بهترین دانشگاه‌ها برای این رشته‌اند. در خارج از کشور فرصت‌ها به مراتب بیشتر است.

بازار کار رشته روانشناسی در کشورهای اروپایی و آمریکا خیلی بیشتر از ایران است. آلمان یکی از کشورهایی است که دانشجو رشته روانشناسی و روانشناسان را به‌خوبی جذب می‌کند، البته که متقاضی این دانشگاه‌ها باید پایه فوق لیسانس داشته باشد و به زبان آلمانی هم مسلط باشد. گزینه بعدی کانادا است. البته پایه مدرک باید دکتری باشد و دانشجوها باید دوره‌های برگزارشده در کشور کانادا رو بگذرانند.

تحصیل در دانشگاه آکسفورد

دانشگاه آکسفورد که عنوان برترین دانشگاه جهان در رتبه‌بندی تایمز هایر اجوکیشن ۲۰۱۹ را از آن خود کرده، برترین دانشگاه جهان در روانشناسی نیز است. این دانشگاه موفق به کسب امتیاز ۹۱,۸ در آموزش، ۹۹.۵ در تحقیق، ۹۹.۱ در استناد علمی و ۶۷ در درآمد صنعتی شد.

تحصیل در دانشگاه کمبریج

دانشگاه کمبریج با کسب امتیاز ۹۲,۱ در آموزش، ۹۸.۸ در تحقیق، ۹۷.۱ در استناد علمی و ۵۲.۹ در درآمد صنعتی عنوان دومین دانشگاه برتر جهان در روانشناسی است. کمبریج همچنین عنوان دومین دانشگاه برتر جهان را دارد.

تحصیل در دانشگاه استنفورد

دانشگاه استنفورد که سومین دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی تایمز هایر اجوکیشن است، موفق به کسب جایگاه سوم در برترین دانشگاه‌های جهان در رشته روانشناسی نیز شده است. استنفورد امتیاز ۹۳,۶ در آموزش، ۹۶.۸ در تحقیق، ۹۹.۹ در استناد علمی و ۶۴.۶ در درآمد صنعتی کسب کرده‌ است.

تحصیل در مؤسسه تکنولوژی ماساچوست

مؤسسه تکنولوژی ماساچوست نیز که چهارمین دانشگاه برتر جهان در روانشناسی است، امتیاز ۹۱,۹ در آموزش، ۹۲.۷ در تحقیق، ۹۹.۹ در استناد علمی و ۸۷.۶ در درآمد صنعتی را دارد. ام‌آی‌تی عنوان چهارمین دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی تایمز هایر اجوکیشن ۲۰۱۹ را نیز یدک می‌کشد.

تحصیل در دانشگاه هاروارد

دانشگاه هاروارد با کسب امتیاز ۹۰,۱ در آموزش، ۹۸.۴ در تحقیق، ۹۹.۶ در استناد علمی و ۴۸.۷ در درآمد صنعتی، پنجمین دانشگاه برتر جهان در روانشناسی است. این دانشگاه آمریکایی ششمین دانشگاه برتر جهان نیز است.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

بدون دیدگاه