نکات طلایی برای درس خواندن در نوروز

ایام نوروز بهترین زمان برای سبقت گرفتن از سایر رقباست. افرادی که قدر این دوران را می‌دانند بسیار بیشتر از سایرین می‌توانند در کنکور موفق باشند. در ادامه چند نکته طلایی برای درس خواندن در ایام نوروز را می‌خوانید.

برنامه ریزی با ترسیم نقشه راه

برای شروع درس خواندن در ایام عید اول از همه باید نقشه راه داشته باشید. نقشه راهی که باعث بشود در ایام نوروز خوب و مؤثر درس بخوانید. برای نوشتن این نقشه باید بدانید که چه درس‌هایی را باید بخوانید و چه درس‌هایی را نباید، کدام منابع استفاده شود، چند ساعت درس بخوانید و چه مباحثی بیشتر مطالعه شود.

توجه داشته باشید که باید به صورت هفتگی و روزانه برنامه خود را تنظیم کنید تا بتوانید از تمام ساعات بیکاری نوروز استفاده کنید. از هر برنامه چند نسخه تهیه کنید و در نقاطی که بیشتر رفت و آمد دارید بچسبانید این باعث می شود تا بیشتر حواستان به برنامه درسی باشد.

اما در این برنامه باید به چه نکاتی توجه شود؟ به نکات زیر توجه کنید:

  • این برنامه باید بازه‌ای بین سوم فروردین تا دوازدهم فروردین را پوشش بدهد. (البته با توجه به اینکه امسال تعطیلات عید کمی بیشتر است می‌توانید مقدار آن را بیشتر هم کنید.)
  • در همین روزها که فقط چند روزی به تعطیلات عید باقی مانده همه منابع آموزشی خودتان را روی میز بگذارید.
  • کتاب‌های درسی، دی وی دی های آموزشی و هر محصول آموزشی دیگری که دارید با اولویت بندی دروس سخت به دروس راحت بچینید.
  • دروس سخت هم دروسی هستند که شما در آن ضعف دارید و باید وقت بیشتری برای یادگیری آن بگذارید.

توجه به همه درس‌ها

ایام نوروز فرصت مناسبی است برای مرور همه درس‌ها و در این ایام نباید از هیچ درسی غافل شد. برای همین توصیه می‌شود هیچ درسی کنار گذاشته نشود و در خواندن دروس تعادل برقرار کنید. دروس سخت هم باید در اولویت قرار بگیرند. شما در این ایام حتی اگر درسی را کاملا یاد نگرفته‌اید به صورت ابتدایی و پایه بخوانید و یاد بگیرید تا بعداز عید بتوانید با قدرت بیشتری آن درس را بخوانید. در صورتی که عید از این دروس سخت غافل شوید در انتها مجبور می‌شود که روز کنکور قید خواندن آن را بزنید.

در کنار این دروس باید به دروسی هم که تسلط دارید توجه داشته باشید. این دروس را نباید کنار گذاشت چون می‌توان با بیشتر خواندن آن‌ها این دروس را به نقطه قوت خود تبدیل کنید. در ادامه به شکل جزئی‌تر توضیح می‌دهیم که چطور در ایام عید درس بخوانید.

قبل از هرچیز باید به دروسی توجه داشته باشید که تا به امروز یعنی تا قبل از عید خوانده‌اید. آخرین مباحث این دروس را بخوانید تا یادآوری شوند.

دوره اولیه که تمام شد باید سراغ درس‌های جدید رفت. حتی می‌توانید از برنامه درسی مدرسه جلوتر بروید و به قول معروف پیش‌خوانی کنید.

کنکوری‌ها توجه داشته باشند که ایام نوروز ایام جمع بندی دروس سال چهارم است. در جمع بندی هم همانطور که می‌دانید می‌توان اشکالات مربوط به دروس سال چهارم را رفع کرد و وارد مرحله آخر که مرور همه سرفصل‌هاست شد.

پیشنهاد ما این است که در این ایام از محصولات آموزش جامع هم می‌توانید استفاده کنید. این محصولات با توجه به اینکه تمرکز بیشتری روی مباحث کنکوری دارند به خوبی می‌توانند دانش آموزان را آماده این آزمون سراسری کنند.

منابع مناسب برای نوروز

اکثر دانش آموزان در تعطیلات نوروزی که خیلی سریع هم می‌گذرد با این مشکل مواجهند که از چه منابعی استفاده کنند. دانش آموز کنکوری هم باشید که وضعیت بدتر است. کلی کتاب و دی وی دی و جزوه روی سرتان ریخته و باید از بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید.

پیشنهاد ما به شما این است که از این منابع استفاده کنید.

سؤالات نشان دار: ویدئوهای مشاوره‌ای رهپویان را اگر دنبال کرده باشید با این سؤالات حتما آشنایی دارید. سؤالات نشان دار سؤالاتی هستند که در نیم سال اول تحصیلی شما را دچار چالش کرده‌اند یا برایتان جالب بوده‌اند و آن ها را نشان‌دار کرده‌اید. الان در دوره عید زمان مناسبی برای دوره این سؤالات است .

محصولات آموزش جامع رهپویان: اگر از دی وی دی های آموزشی رهپویان استفاده می‌کنید حتما سراغ فیلم‌‎های آموزش جامع بروید. این محصولات با توجه به اینکه مختص کنکور و آزمون‌‎های نهایی هستند به خوبی می‎توانند در این ایام شما را برای نیم سال پر سرعت و سرنوشت ساز دوم آماده کنند.

کتاب خودآموزی و کلاسور ارزیابی: همان کتابی که بعد از هر آزمون اشکالات خود را در آن یادداشت کرده‌اید .

کتاب نوروز: یکی از بارزترین کتاب‌های آموزشی و یکی از کتاب های پروژه‌ای که برای تمام کردن در زمان بندی کوتاه بسیار مناسبند، این کتاب شامل سؤالات خیلی خوب و مفید است و در یک فرآیند حدود ۱۵ روزه به پایان می‌رسد .

بسته آموزشی دروس عمومی رهپویان: دوازدهمی‌ها که امسال سال کنکور آن‌هاست شاید حوصله نداشته باشند در نوروز امسال را دروس عمومی را بخوانند. اشتباه نکنید اصلا. در نوروز باید به همه دروس توجه داشت. پیشنهاد ما به شما این است که برای بالا بردن سرعت خواندن این دروس از دی وی دی آموزشی استفاده کنید. در رهپویان بسته‌ای برای همه دروس عمومی تولید شده که در آن به طور جامع و کامل این دروس تدریس شده‌اند. این بسته شامل دروس دین و زندگی، عربی، ادبیات فارسی و زبان انگلیسی می‌شود. همه چهار درسی که هر دانش آموزی باید در کنکور از سد آن‌ها بگذرد. باتوجه به اینکه چهار درس موجود در این بسته آموزش جامع هستند شما می‌توانید با مشاهده آن‌ها به سادگی و در زمانی کوتاه به این دروس تسلط پیدا کنید و آماده تست زنی و حضور در آزمون‌های نهایی مدارس شوید.

بالا بردن ساعت مطالعه در نوروز

عید نوروز فرصت مناسبی برای سرعت بخشیدن به کارهاست. باور کنید هر دانش آموز موفقی این موضوع را به خوبی می‌داند و نباید از آن غافل شد. از ماه فروردین روشنایی هوا در طول روز بیشتر می‌شود و به ۱۲ ساعت می‌رسد. از این فرصت استفاده کنید و خستگی و تنبلی را فراموش کنید. روش درس خواندن در پنج ساعت ابتدایی روز هم فراموش نشود.

شما می‌توانید برای ساعت درس خواندنتان هم برنامه ریزی کنید. حتی اگر حداقل ۱۵ دقیقه در روز هر یک از دروس مشکل خود را بخوانید می‌تواند موثر واقع شود.

می توانید صبح یکی از دروس را بخوانید، ظهر یکی دیگر و عصر یک درس دیگر را. این یعنی اینکه حتما نباید تمام درس‌های خود را در یک روز پشت سر هم مطالعه کنید.

دروسی را که برایتان آسان‌ترند به صورت یک روز درمیان یا دو روز در میان در برنامه خود بگنجانید.

سعی کنید برای درس‌هایتان ساعت مشخص کنید. به طور مثال نگویید که ریاضی را هر روز ساعت ۱۰ صبح می‌خوانید. زیرا ممکن است که مهمان سر برسد و شما نتوانید که به برنامه‌تان برسید. بهتر است مدت زمان مطالعه را مشخص کنید و هر زمان از روز که توانستید مطالعه خود را انجام بدهید.

به طور کلی اگر دروس را به دو دسته دروس اختصاصی و عمومی تقسیم کنیم توصیه ما این است که برای دروسی مثل ریاضی و فیزیک و شیمی به تست زنی بپردازید و در صورتی که در هر مبحثی از این دروس دچار مشکل شدید به خلاصه‌هایتان مراجعه کنید.

برای دروس عمومی و همچنین درسی مثل زیست شناسی که جنبه مطالعاتی دارند مرور مباحث را توصیه می‌کنیم. مطمئن باشید تست زنی برای دروس اختصاصی در کنار مطالعه دروس عمومی یک برنامه ایده آل برای کنکور در ایام عید خواهد بود.

دقت کنید برای مطالعه دروس عمومی قرار نیست کل متون کتاب‌های عمومی را به طور خط به خط و خیلی عمیق مطالعه کنید چرا که این کار بسیار وقت گیر خواهد بود. قرار ما بر این است که سر تیترها و پاراگراف‌های مهم را در کنار خلاصه هایی که در طول سال تهیه کرده‌اید را مرور کنید.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

بدون دیدگاه