همه آنچه باید درباره برف بدانید

دانه برف

زمستان نزدیک است و دوباره سرما و برف شروع می‌شود. اما چقدر درباره برف می‌دانید. آیا شکل دانه‌های برف یکسان است یا از برف چه اطلاعاتی درباره آب و هوا به دست می‌آید و آیا امکان درست کردن برف وجود دارد. همه آنچه باید درباره برف بدانید در این مطلب قرار داده شده است.

برف چطور شکل می‌گیرد؟

برای شکل گیری برف دو شرط لازم است. ابتدا باید مقداری رطوبت در هوا وجود داشته باشد. با همین شرط اول متوجه می‌شوید که چرا در مناطق خشک و صحراها با اینکه هوا خیلی سرد می‌شود اما برفی نمی‌بارد. پدیده برف دریاچه‌ای یا برف سنگینی که در اطراف دریاچه‌های بزرگ اتفاق می‌افتد به علت وجود همین رطوبت است.

هوای سرد و خشک از دریاچه رطوبت لازم را از آب گرمتر دریاچه می‌گیرد و باعث بارش برف می‌شود. اما دومین شرط این است که دمای هوا باید حسابی سرد شده باشد و به زیر صفر درجه سلسیوس برسد. این دما با توجه به دمای اتمسفر یا دمایی که در لایه شکل گیری برف در اتمسفر نیاز است شکل می‌گیرد.

در صورتی که دمای سطح زمین کاملا سرد شده باشد برف به سطح زمین می‌آید و روی هم انباشته می‌شود. در غیر این صورت به محض اینکه به سطح زمین برسد ذوب می‌شود. معمولا اگر دمای سطح زمین بیش از ۵ درجه سلسیوس باشد احتمال نشستن برف هم بیشتر می‌شود.

آیا دانه‌های برف شبیه به یکدیگرند؟

برف هم به صورت دانه به دانه و هم به صورت دانه‌های به هم پیوسته می‌بارد. شکل دانه‌های برف همواره متوازن و شش وجهی است. قطرات آب در برخورد با ذرات گرد و غبار جو با یکدیگر ترکیب می‌شوند و کریستال برف را می‌سازند. بخار آب موجود در هوا در ادامه ظاهر خارجی این کریستال یخی را شکل می‌دهد.

شکل شش وجهی و متوازن دانه‌های برف به علت این شکل می‌گیرد که مولکول‌های آب آرایش منحصر به فرد دارند. به عبارت دیگر اتم‌های اکسیژن و هیدروژن که مولکول آب را تشکیل می‌دهند با الگوی شش ضلعی کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

از این رو باور اینکه ذرات برف شکلی یکسان دارند باوری درست است. شکل ظاهری ذرات برف با توجه به وضعیت جوی که طی می‌کنند تا به زمین برسند به دست می‌آید. وضعیتی که شامل میزان دما و رطوبت هوا می‌شود.

برای مثال ذرات برفی که در دمای منفی ۵ درجه سلسیوس شکل گرفته‌اند کشیده‌تر از ذراتی‌اند که در هوای سردتر منفی ۱۵ درجه سلسیوس شکل می‌گیرند. معمولا ذرات برف بیشتر از ۳ سانتیمتر قطر ندارند، اما در آب و هوای نزدیک به دمای انجماد، بدون وزش باد و وضعیت جوی نامتعادل گهگاه به ۵ سانتیمتر هم می‌رسند.

بارش برف چه اطلاعاتی درباره آب و هوا می‌دهد

طوفان‌های برفی یا کولاک به آب و هوای کلی سیاره ارتباط دارند برای مثال تفاوت‌های الگوی دمایی، رطوبت و بارش‌ طی بازه‌های زمانی طولانی اطلاعات زیادی درباره آب و هوای کلی زمین می‌دهند. برای مثال وقتی برف روی زمین می‌نشیند می‌توان دمای سطح زمین را تنظیم کرد و ذوب برف‌ها باعث دوباره پر شدن منابع آبی در دریاچه‌ها و رودخانه‌ها می‌شود.

همچنین برف به علت خاصیت سپیدایی که دارد بازتاب دهنده بسیار خوبی برای نور خورشید است. برف می‌تواند تا ۹۰ درصد نور خورشید را بازتاب کند و این بازتاب باعث می‌شود تا انرژی خورشید به فضا بازگردد و سیاره خنک شود.

چطور می‌توان برف ساخت

دستورالعمل‌های بسیاری برای ساخت برف وجود دارد. برای مثال از مخلوط مقدار برابر نشاسته ذرت و جوش شیرین در یک کاسه و اضافه کردن آب به آرامی می‌توان به راحتی حتی در خانه و در هوای گرم ذرات برف را ساخت. اگر برفی که ساختید رقیق شد کافیست کمی بیشتر نشاسته و جوش شیرین اضافه کنید. همچنین شما می‌توانید پودر آماده برف بخرید و به راحتی با اضافه کردن آب به آن برف بسازید.

منبع: quickanddirtytips

خلاصه مطلب را در چند ثانیه بخوانید: 

  • برای شکل گیری برف دو شرط لازم است اول رطوبت و بعد دمای هوا که باید حسابی سرد باشد.
  • شکل دانه‌های برف همواره متوازن و شش وجهی است و شبیه به یکدیگرند.
  • برف به علت خاصیت سپیدایی که دارد بازتاب دهنده بسیار خوبی برای نور خورشید است.
  • از مخلوط مقدار برابر نشاسته ذرت و جوش شیرین  و اضافه کردن آب می‌توان ذرات برف را ساخت.
5 (100%) 2 votes
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

بدون دیدگاه