همه چیز درباره کنکور سراسری معلولان در روز جهانی معلولان

روز سوم نوامبر برابر با دوازدهم آذر روز جهانی معلولان نامگذاری شده است. به همین مناسبت در این مطلب به وضعیت دانش‌آموزان معلول و نحوه برگزاری کنکور سراسری معلولان پرداخته‌ایم.

سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۲ میلادی سوم نوامبر را به عنوان روز جهانی معلولان برگزید و هدف از آن تکریم افراد کم توان و ناتوان و آگاه سازی جامعه در خصوص این افراد است. دانش آموزان معلول دغدغه‌های یکسانی با سایر دانش آموزان دارند که یکی از آن‌ها فرصت برابر آموزشی و حضور در کنکور سراسری است تا آینده‌ای بهتر را برای خود رقم بزنند.

در حال حاضر ۱۳۷ هزار دانش آموز با نیاز ویژه در مدارس استثنایی و عادی تحصیل می‌کنند. از این تعداد ۷۴ هزار نفر در مدارس استثنایی و ۶۲ هزار دانش آموز در سیستم فراگیر در مدارس عادی تحصیل می‌کنند. یکی از چالش‌های این افراد حضور در کنکور سراسری و کسب موفقیت در رشته‌های مختلف است.

از این تعداد دانش ‌آموز معلول در کل گروه‌های آزمایشی کنکور ۲ هزار و ۳۸۸ داوطلب معلول شامل نابینای مطلق، کم بینا، ناشنوا، کم شنوا و معلول جسمی حرکتی در کنکور امسال شرکت کردند. در کنکور امسال تعداد نابینای مطلق ۲۴۱ نفر، کم بینا ۵۲۰ نفر، ناشنوا ۹۹ نفر، نیمه شنوا ۳۰۱ نفر و معلول جسمی حرکتی ۱هزار و ۲۲۷ نفر بود.

نحوه برگزاری کنکور سراسری معلولان

کنکور سراسری که برای معلولان برگزار می‌شود تفاوتی با کنکور دانش آموزان دیگر ندارد. اما ضوابط و مقرارتی متفاوت وجود دارد که این آزمون برای این دسته از افراد تسهیل شود. برای مثال زمان پاسخگویی به سؤالات با توجه به نوع معلولیت داوطلب برای دروسی مانند ریاضیات، فیزیک و شیمی یک و نیم برابر بیشتر از سایر داوطلبان و برای سایر دروس ۳/۱ برابر زمان سایر داوطلبان تعیین می‌شود.

سؤالات دروس عمومی برای نابینایان در تمامی گروه‌های آزمایشی به خط بریل تهیه می‌شود اما در عین حال برای افرادی که با خط بریل آشنا نیستند، منشی هم در نظر گرفته می‌شود.

در دروس فلسفه و منطق، زبان و ادبیات فارسی، روانشناسی، علوم اجتماعی، تاریخ و ریاضی گروه علوم انسانی و درس زبان انگلیسی تخصصی گروه زبان‌های خارجی سؤالات به صورت خط بریل تهیه می‌شود. همچنین برای داوطلبان کم بینا سؤالات به خط درشت تهیه می‌شود.

برای معلولان جسمی حرکتی که از ناحیه دست مشکل داشته باشند، منشی در نظر گرفته می‌شود و سایر معلولان جسمی حرکتی دارای صندلی چرخدار نیز با همان صندلی البته در طبقات همکف حوزه امتحانی آزمون می‌دهند. سهمیه این داوطلبان هم متفاوت است. داوطلبان دارای معلولیت (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلول جسمی حرکتی) جزو منطقه ۳ محسوب می‌شوند.

بهبود کیفیت کنکور سراسری برای معلولان در سال‌های اخیر

در کنکور سال‌های اخیر به نسبت سال‌های قبل برای معلولان شرایط بهتری فراهم شده است. بسیاری از دانش‌آموزان نابینا و کم بینا از اینکه حق انتخاب دارند و می‌توانند از سؤال‌های بریل و منشی استفاده کنند بسیار راضی‌اند. در حالی که سال‌های گذشته همواره دانش‌آموزان دارای معلولیت بینایی از عدم تحصیلات کافی منشی‌ها گله می‌کردند. در سال‌های اخیر این دانش‌آموزان از منشی‌ها و نحوه خواندن آنها به خصوص در دروس عربی و انگلیسی راضی بودند.

نابینایان در کنکور امسال گل کاشتند

در کنکور امسال ۱۸دانش‌آموز نابینا، کم بینا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلول جسمی حرکتی در رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و هنر رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ کنکور ۹۷ را به خود اختصاص دادند. ۱۱ نفر از این دانش‌آموزان نابینا، نیمه بینا و کم بینا، ۲ نفر نیمه شنوا و ۵ نفر معلول جسمی حرکتی هستند.

در میان گروه دانش آموزان معلول، نابینایان از جمله گروه‌هایی هستند که نسبت به سایر امکانات بیشتری در اختیار دارند. امسال برای اولین بار تقریبا حدود ۹۸ درصد کتاب‌های دانش‌آموزان نابینا قبل از شروع سال تحصیلی به مدارس ارسال شده و بخش کمی از کتاب‌ها که باید به خط بریل تبدیل شود در حال انجام است.

بهترین دانشگاه‌ها برای معلولان در ایران

با توجه به اینکه دانشگاه های الزهرا (س)، تهران، شهید بهشتی، شهید چمران اهواز و علامه طباطبایی پایگاه امکانات رایانه‌ای ویژه دانشجویان نابینا (روشندل) ایجاد کرده‌اند، به داوطلبان نابینا توصیه می‌شود که رشته‌های تحصیلی موجود در این دانشگاه‌ها را در اولویت انتخاب رشته مورد علاقه خود قرار دهند.

5 (100%) 1 vote
۴
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

۴ دیدگاه

 • مهدی دانا
  4 ماه پیش

  درود به شرفتان خدا شما و خانوادتان را حفظ کند عاشقتون شدم به مولا ایولا به غیرت شما بزرگواران …..

  • محسن خسروجردی
   4 ماه پیش

   سپاس از شما بزرگوار. امیدواریم بتوانیم مطالب و خدمات آموزشی بیشتری در راستای نیازهای افراد جامعه ارائه کنیم.

 • مهدی میرشکاری
  4 ماه پیش

  من معلولم اما حوزه ام با بقیه یکیه گفتن وقت نمیدیم باید چیکارکنم

  • محسن خسروجردی
   4 ماه پیش

   سلام. سپاسگزاریم از دیدگاه شما. دوست عزیز حتما از مسئولان سازمان سنجش پیگیری کنید. تا آنجا که ما اطلاع داریم در روز برگزاری کنکور با توجه به اعلام نوع معلولیت در ثبت نام شرایط لازم فراهم میشه.