چالش درس خواندن کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان

ماه رمضان

در ایام ماه مبارک رمضان بسیاری از دانش آموزان با چالش چگونه درس خواندن و روزه داری روبرو می‌شوند. اما با کمی برنامه ریزی و یادگیری نکات مربوط به درس خواندن در این ماه به راحتی می‌توانید هم روزه بگیرید و هم به درس‌هایتان برسید. در این مطلب به چالش درس خواندن کنکوری‌ها در ماه مبارک رمضان پرداخته‌ایم.

قبل از هرچیز باید بدانید که یک ساعت بعد از صرف وعده سحر تا اذان ظهر مغز بهترین عملکرد را دارد. دلیل این اتفاق بالا بودن میزان قند خون است که تا اذان ظهر افت پیدا می‌کند. اگر مطالب قبلی را خوانده باشید بهترین زمان برای درس خواندن در همین ساعات است، یعنی بین ساعت پنج صبح تا ۱ بعد از ظهر.

زمانبندی مناسب برای روزه داری در روزهای بلند

با توجه به اوقات شرعی اذان صبح حدود ساعت ۴:۳۲ دقیقه است و تا اذان مغرب و زمان صرف افطار یعنی ساعت ۲۰:۱۵ دقیقه روزه داران باید حدود ۱۶ ساعت روزه داری کنند. با این حساب شاید درس خواندن در این ساعات طولانی روزه داری کار دشواری به نظر بیاید. اما همانطور که گفته شد اگر دانش آموزان در ایام ماه مبارک رمضان از ساعت ۵ صبح شروع به درس خواندن کنند تا ساعت ۱۳ که زمان تقریبی اذان ظهر است ۸ ساعت وقت برای درس خواندن دارند.

برای اینکه از این ساعت به خوبی بهره ببرید باید غذاهای مغذی و مناسب بخورید تا سنگین نشوید. همچنین باید به زمان صرف وعده سحر و افطار و شام هم توجه کرد. بهترین حالتی که کارشناسان پیشنهاد می‌دهند صرف وعده افطار و شام به صورت همزمان است. همچنین گفته می‌شود که روزه داران باید از خوردن غذاهای چرب دوری کنند. ساعت ۲۲ تا ۳:۳۰ یا ۴ صبح هم بهترین زمان برای خواب است. توجه داشته باشید که در این ایام نباید خوابتان کم یا زیاد شود. در این ایام بهتر است شب زنده داری نکنید. خواب شبانه بهترین ابزار برای بالا رفتن بهره وری و هوش است و نباید از آن غافل شد.

پیشنهاد می‌شود دست کم یک ساعت بعد از صرف وعده سحر و افطار از مطالعه پرهیز کنید زیرا که در این ساعت پر بودن معده فشار خون را بالا می‎برد و میزان فعالیت مغز کاهش پیدا می‌کند.

بهترین زمانبندی برای مطالعه در ماه مبارک رمضان

از ساعت ۵ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر ۷:۳۰ ساعت فرصت دارید. که می‌توانید به شکل زیر از آن بهره ببرید.

۵تا ۶:۳۰ / ۷ تا ۸:۳۰ / ۹ تا ۱۰:۳۰ / ۱۱ تا ۱۲:۳۰ (این یک مثال است و تنظیم این ساعت با توجه به توانایی شما باید انجام شود.)

با این برنامه شما می‎توانید تا ظهر، بهترین زمان مطالعه، حدود ۵ تا ۶ ساعت مطالعه مطلوب داشته باشید.

استفاده از دی وی دی آموزشی

در هنگام گرسنگی قطعا مطالعه متون کتاب درسی سخت تر از تماشای تدریس اساتید است. پس پیشنهاد می‌کنیم در این ایام برای مرور دروس و برای یادگیری نکات حتی در ساعات استراحت به منابع آموزشی ویدئویی و دی وی دی های آموزشی خود رجوع کنید. این منابع یادگیری را جذاب تر می‌کند و با استفاده از آن‌ها کمتر هم متوجه گذر زمان می‌شوید.

تست زدن در خستگی و گرسنگی

همانطور که قبل‌تر گفته شد صبح زود بهترین زمان برای درس خواندن در ماه مبارک رمضان است. بنابراین در ساعات بعدی روز که انرژی کمتر می‌شود باید به سراغ روش‌هایی بروید که از شما وقت کمتری بگیرند. کارشناسان معتقدند تست زدن به انرژی کمتری نیاز دارد و در صورت احساس ضعف در این ایام به سادگی می‌توانید به سراغ تست زدن بروید.

استراحت فراموش نشود

بیدار شدن برای صرف وعده سحر و درس خواندن تا اذان ظهر باعث خستگی زیادی می‎شود. همچنین خواب شبانگاهی هم کمتر شده است پس در این حالت بهترین کار این است که در طول روز خواب شبانگاهی را جبران کنید تا گرسنگی را هم کمتر احساس کنید. تا زمان افطار همچنین می‌‎توانید یک یا دو واحد ۶۰ دقیقه‌ای به مطالعه دروس عمومی و سبک بپردازید یا اینکه تست حل کنید.

اگر با این برنامه در ماه رمضان پیش بروید دست کم ۸ ساعت در روز مطالعه می‌کنید که زمان کمی هم نیست. توجه داشته باشید که عمده مطالعه شما در صبح یعنی در بهترین زمان برای مطالعه بوده و به همین دلیل هشت ساعت مطالعه شما در این ایام به شدت کیفیت بیشتری نسبت به ماه‌های قبل دارد.

در ماه رمضان سریال بی سریال

سریال‌های ماه رمضان معمولا جذاب و پرطرفدارند، اما کنکوری‌ها بهتر است امسال قید این سریال‌ها را بزنند. این سریال‌ها کاملا شما را از دور رقابت کنکور خارج می‌کنند و بهتر است به جای وقت تلف کردن پای آن‌ها به درس خواندن بپردازید و از زمان خود برای بهبود درسی خود استفاده کنید.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

بدون دیدگاه