کنکور ۹۸ به نفع نظام قدیمی ها یا به ضررشان

در کنکور ۹۸ شاید بیشتر از همه داوطلبانی که قرار است در کنکور نظام قدیم شرکت کنند استرس داشته باشند. آنها قرار است با عده زیادی از داوطلبان نظام جدید رقابت کنند و به اصطلاح تک افتاده‌اند. اما خیلی هم وضعیت این دسته از داوطلبان بد نیست. در ادامه به این سؤال پرداخته‌ایم که کنکور ۹۸ به نفع نظام قدیمی ها یا به ضررشان است.

تغییرات کنکور ۹۸ به نفع نظام قدیمی‌ ها یا به ضررشان

در زیر به مواردی پرداخته‌ایم که نشان می‎‏دهد وضعیت برای نظام قدیمی‌ها خیلی هم بد نیست و دلایلی وجود دارد که کنکور امسال می‌تواند کاملا به نفع یک نظام قدیمی تمام شود.

سؤالات مشترک بین کنکور نظام قدیم و نظام جدید

در کتاب‌های نظام جدید و نظام قدیم سرفصل‌هایی مشترک دیده می‎شود که سؤالات طرح شده از این سرفصل‎ها یکسان است. اما در سرفصل‌هایی که غیر مشترک است سؤالات متفاوت می‌شود. البته گفته شده است که در خصوص سطح سختی و آسانی سؤالات در این دو کنکور متفاوت عدالت رعایت می‎شود و سؤالات از نظر سختی و آسانی شرایط مشابهی خواهند داشت.

این روش به این دلیل در نظر گرفته شده است که امکان مقایسه داوطلبان این دو کنکور وجود داشته باشد، زیرا که در کنکور ۹۸ قرار نیست این دو گروه رتبه جداگانه داشته باشند. در واقع ظرفیت بین نظام قدیمی ها و نظام جدیدها تقسیم نمی‌شود بلکه هر کس به تناسب رتبه خود در دانشگاه‌ها شانس قبولی دارد.

شانس قبولی نظام قدیمی‌ها بالاتر است

شانس قبولی نظام قدیمی‌ ها در کنکور ۹۸ به دو دلیل بالاتر است. این داوطلبان سال قبل هم در آزمون کنکور سراسری شرکت کرده بودند و با مدل سؤالات کنکور و جو حاکم بر این آزمون آشنایند، همین موضوع باعث می‎شود تا دانش آموزان نظام قدیم استرس کمتری داشته باشند. علاوه بر این دانش آموزان نظام قدیم منابع بیشتری برای درس خواندن دارند و نظام جدیدی ها با نوع سؤالات این کنکور که برای اولین بار برگزار می‎شود آشنایی ندارند.

به همین دلیل دانش آموزان نظام جدید ابتدا باید بگردند تا سرفصل‌های مشترک را پیدا کنند. همچنین با توجه به تغییراتی که کتاب‌ها داشته‌اند برای نظام جدیدی ها پیدا کردن منابع و سؤالات جدید کار ساده‎ای نیست.

افزایش تأثیر معدل و استرس بالای نظام جدید

در کنکور امسال افزایش تأثیر معدل هم باعث شده تا دانش آموزان نظام جدید استرس بیشتری داشته باشند و بیشتر تمرکز خود را روی آزمون نهایی سال دوازدهم بگذارند. اما نظام قدیمی‏ها از وضعیت تحصیلی خود آگاهند و همچنین می‌توانند از فرصت ترمیم معدل استفاده کنند.

وقت بیشتر نظام قدیم برای درس خواندن

نظام قدیمی ها امسال فرصت داشتند تا تمام وقت خود را برای کنکور بگذارند در صورتی که دوازدهمی‎ها مدرسه هم باید می‎رفتند و آماده آزمون نهایی این پایه شوند. با این حساب دانش آموزان نظام قدیم وضعیت مطلوب‎‌تری برای درس خواندن دارند.

منابع بیشتر در اختیار نظام قدیم

از همه مهمتر منابع و سؤالات کنکور نظام قدیم است که همگی از کنکورهای سال گذشته است. این دسته از داوطلبان می‌توانند از سؤالات کنکورهای آزمایشی یا کتاب‌های تست استفاده کنند و این داوطلبان حتی می‌توانند از سؤالات تألیفی هم بیشترین بهره را ببرند. البته برای نظام جدید هم منابع بسیاری وجود دارد اما نظام قدیمی‌ها از نظر شکل و نوع سؤالات این کنکور خیالشان راحت‌تر است.

با در نظر گرفتن این موارد مشاهده می‌کنید که نظام قدیم وضعیت مطلوب‌تری در کنکور سال ۹۸ دارد. کنکوری‌های نظام قدیم در کنکور امسال با کمی تلاش می‌توانند از این وضعیت مطلوب بهترین استفاده را کنند و در رشته دلخواهشان پذیرفته شوند.

پیشنهاد رهپویان به نظام قدیمی ها

رهپویان هم برای بالا بردن احتمال قبولی دانش آموزان نظام قدیم محصولات خود را با تخفیفی ویژه برای این دسته از داوطلبان عرضه کرده است. برای مشاهده تخفیف‌های محصولات نظام قدیم به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

برای مشاهده تخفیف ویژه ۴۰ درصدی محصولات آموزش جامع نظام قدیم روی اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده تخفیف ویژه ۴۰ درصدی محصولات جمع بندی نظام قدیم روی اینجا کلیک کنید.

شما هم نظر خودتان را درباره کنکور ۹۸ بنویسید و سؤالات خودتان را در قسمت دیدگاه‌ها بپرسید.

لطفا امتیاز دهید
۲
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

۲ دیدگاه

  • فرشید خانلری
    3 هفته پیش

    سلام بی انصافی که رتبه بندی جدید وقدیم با هم باشه چون سوالات کنکور نظام جدید بیش از اندازه راحت بوده.می تونید مقایسه کنید. ما به کجا اعتراض کنیم.

  • Sina
    1 هفته پیش

    بله دیدیم که اصلا هم به ضرر نظام قدیمی ها نشد ! سوالات جدیدی ها ساده تر از ما بود . حیف از این زندگی و جوانی مون که همش تو استرس و سختی میگذره !!