ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش برای یادگیری هنر عکاسی

یادگیری هنر عکاسی

تب عکاسی با همه گیر شدن اپلیکیشن‌های عکس محوری مثل اینستاگرام حسابی داغ است. با اینکه بسیاری بدون یادگیری سراغ این هنر می‌روند و بعد از کمی کلنجار رفتن با دوربین نتیجه مناسب را نمی‌گیرند اما عده‌ای هم هستند که به دنبال حرفه‌ای یاد گرفتن هنر عکاسی‌اند. ما در اینجا ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش راه برای یادگیری هنر عکاسی را به شما آموزش می‌دهیم. اما چطور؟ ادامه را بخوانید.

مقدمات عکاسی را بیاموزید

اولین کار این است که مقدمات هنر عکاسی را یاد بگیرید. مقدمات عکاسی شامل کمپوزوسیون(هنر ترکیب بندی)، نوردهی و یادگیری اصول مقدماتی کار با دوربین‌ها می‌شود. این مقدمات را می‌توانید در دوره‌های آنلاین هم بیاموزید. یکی از دوره‌های آموزشی دوره گام‌های اولیه عکاسی برای افراد تازه کار است که در سامانه آموزشی آنلاین فرایاد تهیه شده است.

در این دوره نگاهی اجمالی به مفاهیم اصلی عکاسی شده است و دوره‌های آموزشی‌ که در فراگیری اصول عکاسی به شما کمک می‌کند معرفی می‌شود. مباحث این دوره شامل آشنایی با وسایل ضروری شامل دوربین عکاسی، لنزها، لوازم جانبی و گوشی‌های هوشمند می ‌شود. همچنین مواردی همچون مهارت‌های عکاسی استفاده از نرم‌افزار در جهت مدیریت و ویرایش تصاویر، به اشتراک‌گذاری و چاپ عکس‌ها آموزش داده می‌شود.

نور را دریابید

از سایه‌ها و بازتاب‌ها یا نوری که به شی تابیده می‌شود دقت کنید. یا اینکه عکاسی در تاریکی محض را یاد بگیرید. عمده افراد در ابتدای قدم گذاشتن در مسیر عکاسی ساعات طلایی را که دو ساعت پایانی نور روز است خوب پیدا می‌کنند. با توجه به نور مستقیمی که در این برهه زمانی ایجاد می‌شود عکس شما عمق بیشتری می‌گیرد. البته به این معنا نیست حتما باید در این برهه مزانی عکاسی کنید و همچنان می‌توانید بهترین نور روز را پیدا کنید. در صورتی که نور به طور مستقیم از بالای سر بتابد تصویر زمخت به نظر می‌رسد.

نظر خواستن از دیگران

عکس‌های خود را به دیگران نشان بدهید و از آن‌ها نظر بخواهید. حتی عکاسان بسیار بزرگ جهان همه عکس‌هایشان خوب نبودند. آن‌ها از تمام عکس‌هایی که می‌گیرند دست به انتخاب می‌زنند. دوستان و افراد آشنا و حرفه‌ای در کارعکاسی به خوبی می‌توانند به شما کمک کنند تا عکس بهتر را انتخاب کنید.

پست کردن عکس‌ها در شبکه اجتماعی

عکس‌هایتان را در شبکه اجتماعی نمایش دهید. شما می‌توانید عکس‌هایتان را در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، توئیتر، فیس بوک یا سایر شبکه‌ها پست کنید و نظر دیگران را بپرسید. همچنین در گتی ایمیج هم ممکن است عضو شوید و عکس‎‌هایتان را در آنجا به نمایش بگذارید.

چند نکته مهم

  • به دنبال سوژه خاصی نباشید، سوژه‌های اطرافتان را خوب ببینید.
  • رنگ‌ها را ببینید. همچنین می‌توانید عکاسی سیاه و سفید را یاد بگیرید و رنگ‌ها و نور را طوری دیگر در نظر بگیرید.
  • ترکیب رنگ‌ها و اشیا صحنه موردنظرتان را به خوبی کنار هم قرار بدهید. یا اینکه از سوژه‌ای به تنهایی عکاسی کنید.
  • اگر از مردم عکاسی می‌کنید به دنبال حس آمیزی در عکس و همچنین فیگورهای خاصی باشید که عکس شما را زیباتر جلوه بدهد.
  • کنتراست دهی به عکس را فرا بگیرید. به دنبال سوژه‌هایی باشید که با زمینه متمایز شود. رنگ داشتن در میان بی رنگی، نور در تاریکی و سایر موارد متضاد از انواع ابتدایی کنتراستند.

معرفی دوره‌های آنلاین عکاسی برای یادگیری سریع‌تر و ارزان‌تر

در ادامه به شما چند دوره آنلاین عکاسی معرفی می‌کنیم که با عضویت در این دوره‌ها با قیمتی ناچیز و خیلی سریع می‌توانید عکاسی را یاد بگیرید. این دوره‌ها در سامانه آموزشی برخط فرایاد قرار گرفته است.

مبانی عکاسی، آموزش لنزها

در دوره پایه‌های عکاسی با لنزها و کاربرد آن‌ها آشنا می‌‎شوید. این دوره ی آموزشی شامل مفاهیمی است که بر روی هر نوع دوربینی قابل استفاده است. این مفاهیم شامل فاصله کانونی، موقعیت دوربین و همچنین چگونگی سنجش کیفیت و در نهایت خرید لنز می‌شود. در بخش دوم دوره به تکنیک عکاسی پرداخته می‌شود. کنترل فوکوس خودکار، نحوه کار با فواصل کانونی مختلف و کنترل کژدیسی و فلز لنز از دیگر مباحث این دوره است. در این دوره انواع مختلفی از فیلترها هم بررسی می‌شود و همچنین نکاتی در مورد شیوه تمیزکردن و نگهداری از لنز و دوربین آموزش داده می‌شود.

درک مفهوم میدان دید، موقعیت دوربین، عمق میدان، انتخاب لنز، چگونگی انتخاب یک لنز، بررسی ویژگی های لنز و استفاده از لنزهای تخصصی مانند: فیش آی و تیلت شیفت و تکنیک فوکوس استفاده از فیلترها و نگهداری از دوربین جلسات این دوره است.

آموزش عکاسی در پاییز

پاییز یکی از رنگی‌ترین فصل‌های سال است که عکاسی در آن بسیار به یاد ماندنی است. در این دوره آموزش داده می‌شود که چطور از آب براى خلق عکس‌هاى پویاتر استفاده کنید و چطور از رنگ‌ها در انعکاس‌ها تصویربرداری کنید. همچنین یاد می‌گیرید که چطور ترکیب بندى‌هاى جذاب از برگ‌ها بسازید و کار با لنزهاى واید و تله فوتو را تجربه کنید . به علاوه در این دوره آموزش داده می‌شود که چطور تصاویر پاییزى را به بهترین شکل در لایتروم ویرایش کنید .

آموزش عکاسی پرتره

یکی از پر طرفدارترین سبک‌های عکاسی، عکاسی پرتره است. این دوره با بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره تاثیرگذار و روایت گرانه به ما می‌دهد آغاز می‌شود و در ادامه اهمیت برقرارى ارتباط با سوژه و شناخت جزئیاتى که به بیان داستان شخص کمک مى‌کند توضیح داده می‌شود و عناصرى مثل مکان، نور طبیعى و ترکیب بندى بررسى مى‌شود. در این دوره همچنین ابزار و تکنیک‌‎هایى براى عکاسى جالب توجه و تاثیرگذارتر وانتخاب‌هاى خلاقانه‌اى که لنزها و دوربین‌ها در اختیار شما مى‌گذارند هم بررسى مى‌شود.

مباحثی همچون عناصر پرتره نگارى روایت گرایی، انتخاب مکان و کار با نور طبیعى، برقرارى ارتباط با سوژه براى بهتر بیان کردن یک داستان، ترفندهایى براى ترکیب بندى، انتخاب لنزها و ابزار براى عکاسى و راهنمایى‌هایى براى به دست گرفتن دوربین در این دوره آموزش داده می‌شود.

عکاسی طبیعت با مادون قرمز

عکاسی مادون قرمز به شما اجازه می‌دهد از چیزهای غیرقابل رویت عکس بگیرید. با عکاسی مادون قرمز، مناظر شکل تازه‌‎ای پیدا می‌کنند. در این دوره با عکاسی در مناطق جزایر هاوایی، جاستین رزنیک تنظیمات و ویژگی‌های خلاقانه و فنی پشت عکاسی مادون قرمز را با جزئیات بررسی می‌کند.

همچنین یاد می‌گیرید از چه ابزاری برای تبدیل دوربین خود در حالت اینفرارد استفاده کنید و با سوژه‌هایی که قابلیت عکاسی با مادون قرمز را دارند آشنا می‌شوید. مباحث این دوره شامل ابزارهای عکاسی مادون قرمز، عکاسی از گیاهان در حالت مادون قرمز، ویرایش عکس‌ها، پردازش با حالت سیاه و سفید، عکاسی با کانتراست خیلی بالا، رنگ‌های ساختگی و آزمایش مادون قرمز می‌شود.

لطفا امتیاز دهید
۰
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن خسروجردی

بدون دیدگاه