راهنمای جامع خرید LMS

اگر قصد دارید برای سازمان یا نهاد خود ال ام اس (LMS) داشته باشید، در این نوشته به شما یک مشاوره جامع خرید ال ام اس ارائه دادیم. به این امید که با تجربه رضایت‌بخش از دنیای فناوری آموزش بیشتر و بیشتر جذب آن شوید.

برای داشتن یک سامانه مدیریت یادگیری خوب، طی سه مرحله نیاز به بررسی و ارزیابی دارید:

 1. قبل از انتخاب LMS
 2. هنگام انتخاب و خرید LMS
 3. پس از اولین تجربه سرویس LMS

1. قبل از خرید LMS

از ال ام اس چه می دانید؟ پیش از هر اقدامی لازم است از کارکردها، مزایا و محدودیت‌های ال ام اس اطلاعات جامع و کاملی داشته باشید. تمام این موارد را در نوشته‌ای برای شما گرداوری کرده‌ایم که اگر نیاز دارید، مطالعه کنید👇👇👇

ال ام اس چیست

ال ام اس
ال ام اس چیست

1-1) از LMS چه می‌خواهید؟

قبل از اینکه به فکر خرید ال ام اس باشید، بهتر است ببینید که نیازهای مخاطبان و فراگیران شما چه چیزهایی است و از همه مهمتر خواسته‌های شما از LMS چیست؟

برای انجام دقیق این فرآیند ابتدا به دوره‌های آموزشی که قصد برگزاری آنها را دارید، فکر کنید سپس انگیزه و اهداف اعضای دپارتمان آموزشی خود را جویا شوید.

در این بین گاهی برخی مدیران سازمانی با این پرسش مواجه می‌شوند:

چرا باید برای آموزش کارمندان خود سرمایه‌گذاری و هزینه کنم؛ وقتی امکان ترک سازمان توسط آنها وجود دارد؟

پاسخ به این پرسش رایج را به همراه دیگر ضرورت‌های آموزش پرسنل در این مطلب به طور کامل گفته‌ایم 👇👇👇

آموزش آنلاین کارمندان 

مرحله بعدی، در نظر گرفتن خدمات مورد نیاز برای سازمان شماست. در صورتی که با ویژگی‌های ال ام اس از قبل آشنا باشید حتما می‌دانید که سامانه‌های مدیریت یادگیری خدمات متنوعی ارائه می‌دهند.

قطعا شما به همه این امکانات نیاز ندارید و در این مرحله باید ببینید که چه چیزهایی برای شما کافی است. در این مرحله از خواسته‌های خود می‌توانید لیست تهیه کنید.

به عنوان نمونه براساس تجربه برگزاری یک دوره آموزشی برای دانش آموزان کنکوری یک لیست از خدمات مورد نیاز برای برگزاری دوره آنلاین در ال ام اس ارائه می‌دهیم:

نمونه چک‌لیست مدیران از LMS سازمانی

 1. ریسپانسیو بودن: با توجه به اینکه مخاطب ما دانش‌آموز است و ممکن است کامپیوتر شخصی نداشته باشد، بهتر است دوره‌ها را بتواند در موبایل هم ببیند، پس ال ام اس باید ریسپانسیو باشد.
 2. برگزاری کلاس به صورت لایو: دانش آموزان دوست دارند معلم را به صورت زنده ببینند و حتما باید دوره‌ها لایو باشد.
 3. امکان مشاهده دوره به صورت آفلاین: دانش آموزان در سنی قرار دارند که ممکن است خیلی مسئولیت پذیر نباشند و سرموقع در کلاس ها حاضر نباشند، پس حتما باید فیلم ها را بتوانند در بازه زمانی مشخص به صورت آفلاین ببینند.
 4. امکان برگزاری آزمون: مگر می‌شود یک دوره آموزشی برای دانش آموزان برگزار کرد و آزمون نگرفت!؟
 5. اطلاع رسانی پیامکی: برای اینکه به دانش آموزان قبل از جلسه اعلام کنیم که وارد ال ام اس شوند، باید اطلاع رسانی کرد.
 6. امکان بارگذاری جزوه: ال ام اس باید امکاناتی ارائه بدهد که بتوان جزوات درسی را هم به دوره اضافه کرد.
 7. رابط کاربری ساده: مهمترین بخش برای برگزاری یک دوره دانش آموزی ساده بودن کار با ال ام اس است.

این لیست را در نظر داشته باشید تا در مرحله بعدی با مقایسه ویژگی‌های ال ام اس بتوانید بهترین سامانه مدیریت یادگیری مطلوب خود را انتخاب کنید.

1-2) نیازسنجی درست داشته باشید

قرار است محتوای آموزشی شما برای چه مخاطبی تولید شود؟ کارمندان شما؟ شرکا یا مشتریان شما؟

مثلا اگر قرار است فراگیران، دوره‌های آموزشی شما را بخرند، پس به یک ال ام اس با قابلیت فروشگاهی یا e-commerce نیاز دارید. اگر قبلاً ال ام اس داشته‌اید بررسی کنید که آیا امکان درون‌ریزی (import) سیستم قبلی روی سیستم جدید وجود دارد یا خیر.

از طرفی باید ببینید که مخاطب شما تا چه اندازه می‌تواند با یک دوره آموزشی آنلاین ارتباط برقرار کنید.

در همان مثال قبلی دانش آموزان نشان دادند که کاربران از سن 10 تا 18 سالگی به سادگی می‌توانند از آموزش آنلاین استفاده کنند و حتی از این نوع آموزش استقبال بیشتری می‌کنند.

1-3) امکانات و محدودیت‌های کاربران را بشناسید

آموزش آنلاین در هر دوره‌ای هم که باشد نیاز به امکانات و فناوری‌هایی دارد که برای آنلاین شدن باید آنها را در نظر بگیرید. البته امروزه همه کاربران حداقل یک گوشی هوشمند در اختیار دارند و ال ام اس ریسپانسیو روی گوشی هوشمند قابل اجراست. اما بهتر است قبل از برگزاری دوره آموزشی آنلاین ببینید که مخاطبان شما فناوری‌های لازم را دارند یا خیر.

بررسی و در نظر گرفتن مناطقی که مخاطبان و فراگیران از آن در دوره‌ها شرکت کرده‌اند، اهمیت دارد؛ میزان برخورداری از امکانات یا پوشش شبکه‌ای اینترنت و دیگر جنبه‌های سخت‌افزاری و نرم‎‌افزاری لازم را بسنجید.

نکته مهم در بررسی امکانات و محدودیت‌ها، در نظر گرفتن محدودیت های ال ام اس هاست. هر ال ام اسی انعطاف پذیر نیست و ممکن است امکانات محدودی ارائه بدهد. پیشنهاد ما استفاده از ال ام اس های ابری است.

ال ام اس ابری امکانات بهتری ارائه می‌دهند و انعطاف پذیرتر از انواع دیگر ال ام اس هستند.

1-4) قالب درست را انتخاب کنید

توجه به طراحی و قالبی که ال ام اس شما باید داشته باشد یکی از مهمترین موارد در خرید ال ام اس است. قالبی که به خوبی طراحی شده باشد و تجربه کاربری بهتری دارد، بهتر می‌تواند فراگیران را در دوره آموزشی درگیر کند و تجربه استفاده از دوره آموزشی را برای کاربران ساده‌تر کند.

پیشنهاد می‌کنیم برای ایجاد تجربه کاربری بهتر حتما از ال ام اس ریسپانسیو استفاده کنید که قابلیت اجرا بر روی دستگاه‌های مختلف مثل تبلت و موبایل را دارند.

1-5) در انتخاب نهایی عجله نکنید

بهترین شرکت ارائه‌دهنده سامانه مدیریت یادگیری شرکتی است که رزومه روشن و فعالیت مشخصی دارد و صادقانه درباره تجربه‌های قبلی مطالبی را در اختیار مشتریان قرار بدهد.

در این مرحله بهتر است به سراغ اینترنت بروید و شرکت مورد نظر خود را جستجو کنید. ببینید که این شرکت در گذشته با چه سازمان‌ها و مؤسساتی همکاری داشته و چه خدماتی ارائه کرده است.

اگر هم که ارائه دهنده ال ام اس پیش تر در زمینه شغلی شما خدمات ارائه داده است، قطعا بهتر می تواند با شما نیز همکاری بهتری داشته باشد.

برای مثال با ال ام اس رهپویان دوره های کشوری قرآن و عترت برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شده است و این نشان می دهد می توان از این ال ام اس برای انجام پروژه های کشوری با اعتماد بیشتری استفاده کرد.

ال ام اس
مشتریان ال ام اس رهپویان

2. هنگام انتخاب و خرید LMS

در اولین گام این مرحله، ویژگی های سامانه موردنظرتان را در نظر بگیرید. بهترین ال ام اس برای کار شما باید بهترین ویژگی ها را هم داشته باشد؛ به عبارت دیگر برای پیدا کردن بهترین ویژگی‌ها، اول نیازهای خودتان را اولویت بندی کنید.

در این مرحله شما باید به سایت‌ها و شرکت‌های ارائه دهنده زیرساخت خدمات آنلاین مراجعه کرده و با مقایسه و بررسی خدمات و ویژگی ال ام اس آن‌ها بهترین سامانه مدیریت یادگیری را انتخاب کنید.

در ادامه فهرست جامعی تهیه کردیم که پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید ال ام اس موارد ذکر شده در این لیست را درنظر بگیرید و تمامی خدمات ال ام اس مورد نظر را با این چک لیست مقایسه کنید.

تاکید می‌کنیم که موارد گفته شده در این چک لیست از ضروریات هر سامانه مدیریت یادگیری است و در صورت مغایرت محصول مورد نظر با این چک لیست بهتر است به شرکت دیگری برای دریافت خدمات آموزشی آنلاین مراجعه کنید.

2-1) نسخه آزمایشی رایگان

در هنگام خرید ال ام اس از شرکت ارائه دهنده سامانه بخواهید که نسخه دمو (نسخه آزمایشی رایگان به مدت محدود) را در اختیار شما قرار بدهد. نسخه دمو به طور واقعی محیط کاری ال ام اس را نشان می‌دهد و می توانید تمام ویژگی‌های آن را مشاهده کنید.

همچنین از طریق نسخه دمو می‌توانید بهتر تصمیم بگیرید که آیا امکانات ال ام اس با نیازهای شما همخوانی دارد یا خیر.

2-2) پیشرفته اما ساده

به هیچ وجه سعی نکنید که دنبال ال ام اس خیلی پیچیده‌ای باشید چون ال ام اس باید ساده باشد و کار با آن به راحتی و با هر سطح دانشی قابل انجام باشد.

ممکن است حتی امکانات زیادی باعث حواس‌پرتی فراگیران شما بشود. گاهی هم ممکن است خدمات کمتری نیاز داشته باشید و هزینه کمتری بپردازید.

استفاده از ال ام اس نباید آنقدر دشوار باشد که قید آنلاین بودن را بزنید. در هنگام خرید ال ام اس حتما توجه کنید که کار با سامانه موردنظرتان ساده باشد. برای مثال ساختن یک دوره جدید در ال ام اس باید به سادگی قابل انجام باشد.

2-3) رابط کاربرپسند

کار با ال ام اس به هیچ وجه نباید شما را با مانع «نیاز به دانش برنامه نویسی» روبرو کند و هر فردی با هر سطح دانشی باید بتواند با ال ام اس کار کند.

ویرایشگرهای مختلف سامانه باید کاملا عینی یا به اصطلاح ویژوآل باشند. از همه مهم‌تر باید ببینید آیا معلم شما خودش می‌تواند یک دوره جدید آموزشی اضافه کند.

2-4) قابلیت گزارش‌دهی پیشرفته

گزارش‌دهی در عصر اطلاعات یکی از مهمترین گزینه‌هاست. یک ال ام اس خوب هم باید قابلیت گزارش‌دهی داشته باشند و گزارش‌های متنوعی به شما ارائه بدهد.

در یک دوره آموزشی گزارش‌گیری می‌تواند اهمیت بسیاری برای معلمان داشته باشد، بنابراین این موضوع را در اولویت قرار بدهید.

از انواع گزارش‌هایی که باید یک ال ام اس داشته باشد شامل گزارش از پیشرفت تحصیلی دانشجو، گزارشی از میزان بازدید و بازخورد دوره‌های آموزشی، گزارش میزان فروش و از این دست گزارش‌هاست.

2-5) ریسپانسیو

ریسپانسیو بودن یعنی ال ام اس شما در هر دستگاهی قابل اجرا باشد. در حالت ریسپانسیو اندازه صفحه سامانه مدیریت یادگیری براساس اندازه صفحه دستگاه موردنظر شما تغییر می کند.

امکان اجرای سامانه بر روی انواع سیستم عامل شامل iOS، Windows و Android هم از ویژگیهای ریسپانسیو بودن سامانه مدیریت یادگیری است.

از طرفی ال ام اس شما باید در هر مکانی قابل اجرا باشد. از این مهمتر در نظر گرفتن میزان ظرفیت ال ام اس برای برگزاری دوره‌های آموزشی بزرگ در سطح کشور یا حتی در سطح جهانی است.

گفتگو با تیم فنی و پرس‌وجو در خصوص میزان ظرفیت سِرورها می‌تواند اطلاعات روشن و دقیقی به شما بدهد.

2-6) پشتیبانی از برنامه‌های واسط

ال ام اس هرچقدر هم که از نظر امکانات بی‌نقص باشد، اما همچنان باید با پشتیبانی از برنامه‌های واسط قابلیت ارتقا داشته باشد. برای مثال ممکن است شرکت یا مؤسسه آموزشی طرف قرارداد علاقه‌ای به استفاده از آزمون‌ساز تعریف شده روی ال ام اس نداشته باشد. در این صورت ال ام اس باید قابلیت پشتیبانی از آزمون‌سازهای دیگر مثل آزمون‌ساز گوگل را داشته باشد.

با یک ارتباط ساده از طریق لینک این مشکل را می‌توان حل کرد. اما با اینکه شاید این کار خیلی ساده باشد، بسیاری از ال ام اس‌ها چنین انعطاف‌پذیری ندارند. سامانه های مدیریت یادگیری ابری بسیار انعطاف پذیرند و قابلیت ارتقا دارند.

پشتیبانی از برنامه‌های واسط کمک می‌کند تا بتوان دوره‌های متنوع و خلاقانه برگزار کرد.

2-7) تعاملی و پویا

بهترین ال ام اس باید فرصت ارتباط بین یاددهنده و فراگیر را فراهم کند.

عصر امروز عصر ارتباطات است و در آموزش آنلاین هم باید ارتباط بین دانش آموزان و دبیران در نظر گرفته شده باشد. در واقع می‌توان گفت قابلیت ایجاد خط ارتباطی بین دانش آموزان و دبیران یکی از ضروری ترین امکاناتی است که ال ام اس باید داشته باشند.

برگزاری دوره‌ها به صورت لایو می‌تواند چنین ارتباطی را در ال ام اس فراهم کند.

همچنین وجود تالار پرسش و پاسخ با دبیران و فضای قرار دادن دیدگاه‌ها و نظرات همگی از جمله مواردی است که در طراحی یک ال ام اس استاندارد باید در نظر گرفته شود.

تعاملی بودن سامانه LMS در بازدهی بیشتر آموزش، تکمیل یادگیری و جریان داشتن یادگیری نیز نقش به سزایی دارد!

2-8) تحت نشان تجاری شما

به عنوان یک شرکت یا مؤسسه آموزشی که به دنبال راه اندازی ال ام اس آموزشی است، وجود نام و نشان برند تجاری در ال ام اس اهمیت بسیاری دارد.

ال ام اس باید به صورتی طراحی شده باشد که طرف قرارداد بتواند آن را کاملا شخصی‌سازی کند. همچنین دسترسی کامل باید به پنل ادمین وجود داشته باشد تا شرکت‌ها بتوانند تغییرات دلخواه خود را به سادگی اعمال کنند.

بخش‌های مهم شخصی‌سازی ال ام اس

 1. امکان قرارگیری لوگوی شرکت
 2. قرار دادن رنگ سازمانی شرکت
 3. امکان طراحی شخصی‌سازی شده براساس قالب اصلی شرکت
 4. امکان اتصال ال ام اس به سایت تجاری شرکت

2-9) مقرون به صرفه

نیازی نیست برای خرید ال ام اس پول هنگفتی بدهید. با شرکت طرف قرارداد و از همه مهمتر خودتان کاملا روراست باشید. شما باید هزینه برگزاری دوره برای تک تک فراگیران خود را حساب کنید و در ادامه ببینید آیا استفاده از ال ام اس با توجه به امکاناتی که در اختیارتان قرار می دهد مقرون به صرفه است یا خیر.

3. پس از خرید ال ام اس

مرحله نهایی در فرآیند تهیه ال ام اس خدماتی است که پس از دریافت و استفاده از ال ام اس باید از شرکت ارائه‌دهنده سامانه مدیریت یادگیری درخواست داشته باشید.

این موارد هم بسیار مهم هستند و در صورتی که این خدمات ارائه نمی‌شوند باید به فکر دریافت خدمات از یک شرکت دیگر باشید.

3-1) خدمات پس از فروش

مهمترین نکته که پس از فروش ال ام اس باید به آن توجه داشت ارائه خدمات پشتیبانی به مشتریان است. شما هم در خرید ال ام اس این نکته اساسی را در نظر داشته باشید.

بهترین سامانه مدیریت یادگیری سامانه‌ای است که پشتیبانی آنلاین و تلفنی منظم و دقیقی داشته باشد.

پشتیبانی شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات آنلاین به دو شکل انجام می‌شود. پشتیبانی خود شرکت برای بررسی مشکلات فنی و پاسخگویی به شما و پشتیبانی کاربران ال ام اس شما. شرکت های معدودی پشتیبانی فراگیران شما را می‌پذیرند و این گزینه می‌تواند بار زیادی از هزینه‌های شما را کم کند.

3-2) پشتیبانی آفلاین با خدمات آموزشی

یکی از نکاتی که در انتخاب بهترین ال ام اس سازمانی- آموزشی باید به آن توجه ویژه داشت خدمات آموزشی سامانه است. ممکن است شرکت ارائه دهنده ال ام اس 24 ساعته پاسخگوی شما نباشد، اما کتاب راهنما و دوره آموزشی راهنمایی برای شما تهیه کرده باشد که از طریق آن بتوانید با ال ام اس مورد نظر و کار با آن آشنا شوید.

مشاوره تلفنی خرید ال ام اس

در این مقاله سعی ما این بود که همه نکات لازم در خرید ال ام اس را معرفی کنیم. اما آخرین پیشنهاد ما این است که برای تهیه بهترین سامانه مدیریت یادگیری حتما پیش از هر چیز نیازهای خود را بسنجید. بهترین ال ام اس برای شما سامانه ای است که نیازهای شما را برطرف کند، پس مهمتر از همه این‌ها رفع نیازهای شما از طریق ال ام اس است.

شما هم می‌توانید مؤسسه و سازمان بعدی باشید که طعم شیرین آموزش آنلاین را با سامانه مدیریت یادگیری رهپویان بچشید.

برای خرید و مشاوره خرید ال‌ام‌اس رهپویان شما می توانید با شماره 02188176609 تماس بگیرید.

همچنین با ورود به صفحه فروش ال ام اس رهپویان می توانید از نسخه دموی ال ام اس رهپویان استفاده کنید و با امکانات این ال ام اس بیشتر آشنا شوید.

برای شماره گیری خودکار با تلفن همراه، اینجا کلیک کنید::: 02188176609 

دانلود کاتالوگ LMS رهپویان

از طریق لینک زیر می‌توانید کاتالوگ معرفی ال‌ام‌اس رهپویان را دانلود و مطالعه کنید: ال ام اس رایگان

پرسش و پاسخ متداول

بهترین ال ام اس باید چه ویژگی داشته باشد؟

در این مطلب به طور کامل توضیح دادیم که ال ام اس چه ویژگی هایی باید داشته باشد، اما به طور خلاصه انعطاف پذیری، قیمت مناسب، ریسپانسیو بودن و قابلیت گزارش دهی را در اولویت قرار بدهید.

برای خرید ال ام اس چطور اقدام کنیم؟

برای خرید ال ام اس یا می توانید به سایت lms.rahpooyan.ir مراجعه کنید، یا اینکه با شماره 02188176609 تماس گرفته و با مشاوران فروش ال ام اس رهپویان گفتگو کنید.

آیا سامانه مدیریت یادگیری فقط مناسب سازمان های بزرگ است؟

سامانه مدیریت یادگیری مناسب همه نوع تجارتی است. چه یک شرکت یا سازمان بزرگ باشید یا یک شرکت کوچک چند نفره یا حتی یک فرد باشید که به دنبال راه اندازی سایت آموزشی هستید، می توانید از ال ام اس استفاده کنید.

چه حوزه هایی به ال ام اس نیاز دارند؟

هر حوزه ای می تواند از ال ام اس بهره ببرد. اما به طور خاص برای آموزش های درون سازمانی، آموزش به دانش آموزان و حتی آموزش به مشتریان استفاده از ال ام اس در دنیا رونق دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا